Evlilik Öncesi Terapi

Düğününüzü planlarken kendinizi evliliğiniz için de hazırlıyor musunuz?

Evlilik Öncesi Terapi

İlişki sürecinde çiftler değer yargılarını, hayat görüşlerini, aile geçmişlerini, duygu ve düşüncelerini ortaya koyarlar. Ortaya konulanlar birbirini yok eden ya da birbirine zarar veren içerikte olursa ne yapılabilir?

Evlilik öncesi terapi, evlenme sürecine girecek olan, flört eden, sözlü yada nişanlı çiftlere verilen ilişki odaklı profesyonel psikolojik danışmanlık desteğidir. Ülkemizde ve dünyada boşanma oranları gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, evlilik öncesi terapi ihtiyacını ortaya çıkarmış ve yaygınlaştırmıştır.

Yapılan araştırmalara göre, evlilikten önce destek alan çiftlerin evlilikten aldığı doyumda artış ve boşanmaya yönelik fikirlerinde %30 düşüş olduğu görülmüştür.

Evlilik öncesi terapi, ilişki içerisinde çatışmaya sebep olan faktörlerin belirlenmesi, kurulan yeni aile ilişkilerinin kişide yarattığı pozitif- negatif etki ve beklentilerin problemli aşamalara ulaşmadan konuşulabilmesini ve daha sağlam ilişkiler kurulmasını hedefler.

Evlilik sürecinde çiftlerin ilişkilerinin değişen yapısı hakkında farkındalık kazanılmasını, ilişkilerin bitmesinde son dönemde oldukça etkili olan iletişimsizliği, evlilik ve birlikte değişecek görev ve sorumlulukların fark edilerek konuşulabilmesini ve beklentisel rol dağılımlarının ifade edilmesini mümkün kılar.

Çiftlerin evlilikten beklentilerinin ne olduğu konuşularak, olası örtüşmeyen beklentiler fark edilirse çözüm yolları aranmasında öncülük eder.

Hedeflenen yaşamı planlamanın getirdiği maddi- manevi zorlukları fark edebilme, dile getirebilme ve çözüm üretebilmek adına bunları sonrasında tartışılır değil, öncesinde ön görülebilir olmasına imkan sağlar.

Bu avantajlar çiftlerin ilişkilerinin doyumunu arttırarak sürekli kılar.

Unutmayın ki evliliğinizin sağlam temeller üzerine kurulabilmesi için, düğün hazırlıklarınıza gösterdiğiniz özeni ilişkinizi keşfetmek için de göstermeniz gerekir.